01368.41T.01
Part number:
01368.41T.01
CLASSIFICATION:
manufacturer:
describe:
CABLE 2COND 12AWG BLACK 1000'
currency:
RFQ Add to RFQ list
inventory 1600
Please send an inquiry form, we will reply immediately
Quick inquiry
specifications
  • Length
    1000.0' (304.8m)
  • Wire Gauge
    12 AWG
  • Jacket (Insulation) Material
    Rubber
  • Conductor Strand
    65/30
  • Operating Temperature
    -40°C ~ 60°C
  • Number of Conductors
    2
  • Cable Type
    Multi-Conductor
  • Jacket (Insulation) Diameter
    0.410" (10.41mm)
  • Conductor Insulation
    Ethylene Propylene Terpolymer Rubber (EPDM)
  • Jacket (Insulation) Thickness
    0.0300" (0.762mm)
  • Conductor Material
    Copper, Bare
  • Jacket Color
    Black
  • Voltage
    300 V