0SPF020.HXR
Part number:
0SPF020.HXR
describe:
FUSE CARTRIDGE 20A 1KVDC 5AG
  • Package / Case
    5AG, 10mm x 38mm (Midget)
  • Size / Dimension
    0.406" Dia x 1.500" L (10.31mm x 38.10mm)
  • Current Rating (Amps)
    20A
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Response Time
    Fast Blow
  • Applications
    Solar (Photovoltaic)
  • Approval Agency
    CE, CSA, UL
  • DC Cold Resistance
    0.0045 Ohms