30FHY-RSM1-GAN-TF(LF)(SN)
Part number:
30FHY-RSM1-GAN-TF(LF)(SN)
CLASSIFICATION:
manufacturer:
describe:
CONN FPC BOTTOM 30POS 0.5MM R/A
currency:
RFQ Add to RFQ list
inventory 1600
Please send an inquiry form, we will reply immediately
Quick inquiry
specifications
  • Features
    Solder Retention, Zero Insertion Force (ZIF)
  • Contact Finish
    Gold
  • Voltage Rating
    50V
  • Current Rating (Amps)
    0.5A
  • Mounting Type
    Surface Mount, Right Angle
  • Number of Positions
    30
  • Pitch
    0.020" (0.50mm)
  • Operating Temperature
    -25°C ~ 85°C
  • Termination
    Solder
  • Height Above Board
    0.051" (1.30mm)
  • Locking Feature
    Flip Lock
  • Material Flammability Rating
    UL94 V-0
  • Actuator Material
    Plastic
  • Contact Material
    Copper Alloy
  • FFC, FCB Thickness
    0.30mm