4114R-1-161
Part number:
4114R-1-161
CLASSIFICATION:
manufacturer:
describe:
RES ARRAY 7 RES 160 OHM 14DIP
package:
ROHS status:
None
price
1
specifications
  • Resistance (Ohms)
    160
  • Tolerance
    ±2%
  • Power Per Element
    250mW
  • Circuit Type
    Isolated
  • Number of Pins
    14
  • Package / Case
    14-DIP (0.300", 7.62mm)
  • Temperature Coefficient
    ±100ppm/°C
  • Size / Dimension
    0.765" L x 0.300" W (19.43mm x 7.62mm)
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Operating Temperature
    -55°C ~ 125°C
  • Supplier Device Package
    14-DIP
  • Height - Seated (Max)
    0.185" (4.69mm)
  • Resistor-Ratio-Drift
    50ppm/°C