APT20SCD120B
Part number:
APT20SCD120B
manufacturer:
describe:
DIODE SIL CARBIDE 1.2KV 68A
package:
ROHS status:
None
currency:
RFQ Add to RFQ list
inventory 1600
Please send an inquiry form, we will reply immediately
Quick inquiry
specifications
  • Speed
    No Recovery Time > 500mA (Io)
  • Reverse Recovery Time (trr)
    0 ns
  • Technology
    SiC (Silicon Carbide) Schottky
  • Capacitance @ Vr, F
    1135pF @ 0V, 1MHz
  • Current - Average Rectified (Io)
    68A
  • Operating Temperature - Junction
    -55°C ~ 150°C
  • Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
    1200 V
  • Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
    1.8 V @ 20 A
  • Current - Reverse Leakage @ Vr
    400 µA @ 1200 V