AR21AC272K4R
Part number:
AR21AC272K4R
CLASSIFICATION:
manufacturer:
describe:
CAP CER 2700PF 1KV X7R RADIAL
package:
Bulk
price
1
specifications
  • Tolerance
    ±10%
  • Lead Style
    Formed Leads - Kinked
  • Voltage - Rated
    1000V (1kV)
  • Package / Case
    Radial
  • Temperature Coefficient
    X7R
  • Size / Dimension
    0.200" L x 0.125" W (5.08mm x 3.18mm)
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Operating Temperature
    -55°C ~ 125°C
  • Applications
    Automotive
  • Lead Spacing
    0.200" (5.08mm)
  • Ratings
    AEC-Q200
  • Height - Seated (Max)
    0.200" (5.08mm)
  • Capacitance
    2700 pF