AR30HC102K4R
Part number:
AR30HC102K4R
CLASSIFICATION:
manufacturer:
describe:
CAP CER 1000PF 3KV X7R RADIAL
package:
Bulk
price
1
specifications
  • Tolerance
    ±10%
  • Lead Style
    Straight
  • Voltage - Rated
    3000V (3kV)
  • Package / Case
    Radial
  • Temperature Coefficient
    X7R
  • Size / Dimension
    0.300" L x 0.150" W (7.62mm x 3.81mm)
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Operating Temperature
    -55°C ~ 125°C
  • Applications
    Automotive
  • Lead Spacing
    0.200" (5.08mm)
  • Ratings
    AEC-Q200
  • Height - Seated (Max)
    0.300" (7.62mm)
  • Capacitance
    1000 pF