B72500E0170K060
Part number:
B72500E0170K060
CLASSIFICATION:
manufacturer:
describe:
VARISTOR 27V 30A 0603
package:
Tape & Reel (TR)
price
4000
specifications
  • Package / Case
    0603 (1608 Metric)
  • Mounting Type
    Surface Mount, MLCV
  • Current - Surge
    30 A
  • Operating Temperature
    -55°C ~ 150°C (TA)
  • Energy
    0.2J
  • Grade
    Automotive
  • Number of Circuits
    1
  • Varistor Voltage (Max)
    29.7 V
  • Varistor Voltage (Min)
    24.3 V
  • Varistor Voltage (Typ)
    27 V
  • Maximum AC Volts
    17 V
  • Maximum DC Volts
    22 V
  • Capacitance @ Frequency
    100 pF @ 1 kHz