B72500E0200K060
Part number:
B72500E0200K060
describe:
VARISTOR 33V 30A 0603
  • Current - Surge
    30 A
  • Operating Temperature
    -55°C ~ 150°C (TA)
  • Energy
    0.2J
  • Varistor Voltage (Max)
    36.3 V
  • Varistor Voltage (Min)
    29.7 V
  • Varistor Voltage (Typ)
    33 V
  • Maximum AC Volts
    20 V
  • Maximum DC Volts
    26 V
  • Capacitance @ Frequency
    90 pF @ 1 MHz