B72500E8250L060
Part number:
B72500E8250L060
CLASSIFICATION:
manufacturer:
describe:
VARISTOR 61V 5A 0603
package:
Tape & Reel (TR)
price
4000
specifications
  • Package / Case
    0603 (1608 Metric)
  • Mounting Type
    Surface Mount, MLCV
  • Current - Surge
    5 A
  • Operating Temperature
    -55°C ~ 150°C (TA)
  • Energy
    0.05J
  • Grade
    Automotive
  • Number of Circuits
    1
  • Varistor Voltage (Max)
    70.15 V
  • Varistor Voltage (Min)
    51.85 V
  • Varistor Voltage (Typ)
    61 V
  • Maximum AC Volts
    25 V
  • Maximum DC Volts
    32 V
  • Capacitance @ Frequency
    15 pF @ 1 MHz