B72510E0140K062
Part number:
B72510E0140K062
CLASSIFICATION:
manufacturer:
describe:
VARISTOR 22V 120A 0805
package:
Tape & Reel (TR)
price
3000
specifications
  • Package / Case
    0805 (2012 Metric)
  • Mounting Type
    Surface Mount, MLCV
  • Current - Surge
    120 A
  • Operating Temperature
    -55°C ~ 150°C (TA)
  • Energy
    0.3J
  • Grade
    Automotive
  • Number of Circuits
    1
  • Varistor Voltage (Max)
    24.2 V
  • Varistor Voltage (Min)
    19.8 V
  • Varistor Voltage (Typ)
    22 V
  • Maximum AC Volts
    14 V
  • Maximum DC Volts
    18 V
  • Capacitance @ Frequency
    350 pF @ 1 kHz