B72510E0200K062
Part number:
B72510E0200K062
CLASSIFICATION:
manufacturer:
describe:
VARISTOR 33V 80A 0805
package:
Tape & Reel (TR)
price
3000
specifications
  • Package / Case
    0805 (2012 Metric)
  • Mounting Type
    Surface Mount, MLCV
  • Current - Surge
    80 A
  • Operating Temperature
    -55°C ~ 150°C (TA)
  • Energy
    0.3J
  • Grade
    Automotive
  • Number of Circuits
    1
  • Varistor Voltage (Max)
    36.3 V
  • Varistor Voltage (Min)
    29.7 V
  • Varistor Voltage (Typ)
    33 V
  • Maximum AC Volts
    20 V
  • Maximum DC Volts
    26 V
  • Capacitance @ Frequency
    300 pF @ 1 kHz