C0402C202J3GAC7867
Part number:
C0402C202J3GAC7867
CLASSIFICATION:
manufacturer:
describe:
CAP CER 2000PF 25V C0G/NP0 0402
package:
Tape & Reel (TR)
price
10000
specifications
  • Tolerance
    ±5%
  • Features
    Low ESL
  • Voltage - Rated
    25V
  • Package / Case
    0402 (1005 Metric)
  • Temperature Coefficient
    C0G, NP0
  • Size / Dimension
    0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
  • Mounting Type
    Surface Mount, MLCC
  • Operating Temperature
    -55°C ~ 125°C
  • Applications
    General Purpose
  • Thickness (Max)
    0.022" (0.55mm)
  • Capacitance
    2000 pF