C0603C124K5RAC7867
Part number:
C0603C124K5RAC7867
CLASSIFICATION:
manufacturer:
describe:
CAP CER 0.12UF 50V X7R 0603
package:
Tape & Reel (TR)
price
4000
specifications
  • Tolerance
    ±10%
  • Voltage - Rated
    50V
  • Package / Case
    0603 (1608 Metric)
  • Temperature Coefficient
    X7R
  • Size / Dimension
    0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
  • Mounting Type
    Surface Mount, MLCC
  • Operating Temperature
    -55°C ~ 125°C
  • Applications
    Bypass, Decoupling
  • Thickness (Max)
    0.034" (0.87mm)
  • Capacitance
    0.12 µF