C1206C151GCGAC7800
Part number:
C1206C151GCGAC7800
CLASSIFICATION:
manufacturer:
describe:
CAP CER 150PF 500V C0G/NP0 1206
package:
Tape & Reel (TR)
price
2500
specifications
  • Tolerance
    ±2%
  • Features
    Low ESL, High Voltage
  • Voltage - Rated
    500V
  • Package / Case
    1206 (3216 Metric)
  • Temperature Coefficient
    C0G, NP0
  • Size / Dimension
    0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
  • Mounting Type
    Surface Mount, MLCC
  • Operating Temperature
    -55°C ~ 125°C
  • Applications
    General Purpose
  • Thickness (Max)
    0.053" (1.35mm)
  • Capacitance
    150 pF