C1206X222KCRAC7800
Part number:
C1206X222KCRAC7800
describe:
CAP CER 2200PF 500V X7R 1206
price
2500
specifications
  • Tolerance
    ±10%
  • Features
    Low ESL, Soft Termination, High Voltage
  • Voltage - Rated
    500V
  • Temperature Coefficient
    X7R
  • Size / Dimension
    0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
  • Operating Temperature
    -55°C ~ 125°C
  • Applications
    Boardflex Sensitive
  • Thickness (Max)
    0.053" (1.35mm)
  • Capacitance
    2200 pF