C2220X224K2RAC7800
Part number:
C2220X224K2RAC7800
CLASSIFICATION:
manufacturer:
describe:
CAP CER 0.22UF 200V X7R 2220
package:
Tape & Reel (TR)
price
1000
specifications
  • Tolerance
    ±10%
  • Features
    Soft Termination
  • Voltage - Rated
    200V
  • Package / Case
    2220 (5750 Metric)
  • Temperature Coefficient
    X7R
  • Size / Dimension
    0.232" L x 0.197" W (5.90mm x 5.00mm)
  • Mounting Type
    Surface Mount, MLCC
  • Operating Temperature
    -55°C ~ 125°C
  • Applications
    Boardflex Sensitive
  • Thickness (Max)
    0.049" (1.25mm)
  • Capacitance
    0.22 µF