C2225C473KFRAC7800
Part number:
C2225C473KFRAC7800
CLASSIFICATION:
manufacturer:
describe:
CAP CER 0.047UF 1.5KV X7R 2225
package:
Tape & Reel (TR)
price
1000
specifications
  • Tolerance
    ±10%
  • Features
    Low ESL, High Voltage
  • Voltage - Rated
    1500V (1.5kV)
  • Package / Case
    2225 (5763 Metric)
  • Temperature Coefficient
    X7R
  • Size / Dimension
    0.220" L x 0.252" W (5.60mm x 6.40mm)
  • Mounting Type
    Surface Mount, MLCC
  • Operating Temperature
    -55°C ~ 125°C
  • Applications
    General Purpose
  • Thickness (Max)
    0.071" (1.80mm)
  • Capacitance
    0.047 µF