C315C474K5R5TA
Part number:
C315C474K5R5TA
describe:
CAP CER 0.47UF 50V X7R RADIAL
  • Tolerance
    ±10%
  • Voltage - Rated
    50V
  • Temperature Coefficient
    X7R
  • Size / Dimension
    0.150" L x 0.100" W (3.81mm x 2.54mm)
  • Operating Temperature
    -55°C ~ 125°C
  • Lead Spacing
    0.100" (2.54mm)
  • Height - Seated (Max)
    0.183" (4.66mm)
  • Capacitance
    0.47 µF