C316C101K2R5TA
Part number:
C316C101K2R5TA
CLASSIFICATION:
manufacturer:
describe:
CAP CER 100PF 200V X7R RADIAL
package:
Bulk
price
1
specifications
  • Tolerance
    ±10%
  • Lead Style
    Formed Leads - Kinked
  • Voltage - Rated
    200V
  • Package / Case
    Radial
  • Temperature Coefficient
    X7R
  • Size / Dimension
    0.150" L x 0.100" W (3.81mm x 2.54mm)
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Operating Temperature
    -55°C ~ 125°C
  • Applications
    General Purpose
  • Lead Spacing
    0.100" (2.54mm)
  • Height - Seated (Max)
    0.230" (5.84mm)
  • Capacitance
    100 pF