C420C104M5R5TA
Part number:
C420C104M5R5TA
CLASSIFICATION:
manufacturer:
describe:
CAP CER 0.1UF 50V X7R AXIAL
package:
Bulk
price
1
specifications
  • Tolerance
    ±20%
  • Lead Style
    Straight
  • Voltage - Rated
    50V
  • Package / Case
    Axial
  • Temperature Coefficient
    X7R
  • Size / Dimension
    0.100" Dia x 0.260" L (2.54mm x 6.60mm)
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Operating Temperature
    -55°C ~ 125°C
  • Applications
    General Purpose
  • Capacitance
    0.1 µF