CC0603DRNPO9BN6R8
Part number:
CC0603DRNPO9BN6R8
CLASSIFICATION:
manufacturer:
describe:
CAP CER 6.8PF 50V C0G/NPO 0603
package:
Tape & Reel (TR)
price
4000
specifications
  • Tolerance
    ±0.5pF
  • Voltage - Rated
    50V
  • Package / Case
    0603 (1608 Metric)
  • Temperature Coefficient
    C0G, NP0
  • Size / Dimension
    0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
  • Mounting Type
    Surface Mount, MLCC
  • Operating Temperature
    -55°C ~ 125°C
  • Applications
    General Purpose
  • Thickness (Max)
    0.035" (0.90mm)
  • Capacitance
    6.8 pF