CCMR.800HXP
Part number:
CCMR.800HXP
CLASSIFICATION:
manufacturer:
describe:
FUSE CRTRDGE 800MA 600VAC/250VDC
package:
Bulk
price
100
specifications
  • Package / Case
    5AG, 10mm x 38mm (Midget)
  • Size / Dimension
    0.406" Dia x 1.500" L (10.30mm x 38.10mm)
  • Fuse Type
    Cartridge
  • Current Rating (Amps)
    800mA
  • Mounting Type
    Requires Holder
  • Response Time
    Slow Blow
  • Applications
    Motor Protection
  • Approval Agency
    CE, CSA, UL
  • Class
    CC
  • Breaking Capacity @ Rated Voltage
    300kA AC, 20kA DC
  • Voltage Rating - AC
    600 VAC
  • Voltage Rating - DC
    250 VDC