CD0603-Z12
Part number:
CD0603-Z12
manufacturer:
describe:
DIODE ZENER 12V 150MW 0603
currency:
RFQ Add to RFQ list
inventory 1600
Please send an inquiry form, we will reply immediately
Quick inquiry
specifications
  • Tolerance
    ±5%
  • Package / Case
    0603 (1608 Metric)
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Operating Temperature
    -55°C ~ 125°C
  • Voltage - Zener (Nom) (Vz)
    12 V
  • Impedance (Max) (Zzt)
    20 Ohms
  • Supplier Device Package
    0603
  • Power - Max
    150 mW
  • Current - Reverse Leakage @ Vr
    100 nA @ 9 V