CD0603-Z18
Part number:
CD0603-Z18
manufacturer:
describe:
DIODE ZENER 18V 150MW 0603
  • Tolerance
    ±5%
  • Operating Temperature
    -55°C ~ 125°C
  • Voltage - Zener (Nom) (Vz)
    18 V
  • Impedance (Max) (Zzt)
    50 Ohms
  • Power - Max
    150 mW
  • Current - Reverse Leakage @ Vr
    100 nA @ 14 V