CD0603-Z3V6
Part number:
CD0603-Z3V6
manufacturer:
describe:
DIODE ZENER 3.6V 150MW 0603
  • Tolerance
    ±5%
  • Operating Temperature
    -55°C ~ 125°C
  • Voltage - Zener (Nom) (Vz)
    3.6 V
  • Impedance (Max) (Zzt)
    95 Ohms
  • Power - Max
    150 mW
  • Current - Reverse Leakage @ Vr
    15 µA @ 1 V