CD1005-B0140R
Part number:
CD1005-B0140R
manufacturer:
describe:
DIODE SCHOTTKY 40V 100MA 1005
    Surface Mount
  • Speed
    Small Signal =< 200mA (Io), Any Speed
  • Technology
    Schottky
  • Capacitance @ Vr, F
    9pF @ 10V, 1MHz
  • Current - Average Rectified (Io)
    100mA
  • Supplier Device Package
    1005
  • Operating Temperature - Junction
    -40°C ~ 125°C
  • Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
    40 V
  • Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
    450 mV @ 10 mA
  • Current - Reverse Leakage @ Vr
    1 µA @ 10 V