CD1005-B0240
Part number:
CD1005-B0240
manufacturer:
describe:
DIODE SCHOTTKY 40V 200MA 1005
currency:
RFQ Add to RFQ list
inventory 1600
Please send an inquiry form, we will reply immediately
Quick inquiry
specifications
  • Package / Case
    1005 (2512 Metric)
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Speed
    Small Signal =< 200mA (Io), Any Speed
  • Technology
    Schottky
  • Capacitance @ Vr, F
    12pF @ 10V, 1MHz
  • Current - Average Rectified (Io)
    200mA
  • Supplier Device Package
    1005
  • Operating Temperature - Junction
    -40°C ~ 125°C
  • Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
    40 V
  • Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
    550 mV @ 200 mA
  • Current - Reverse Leakage @ Vr
    10 µA @ 30 V