CD1005-B0520
Part number:
CD1005-B0520
manufacturer:
describe:
DIODE SCHOTTKY 20V 500MA 1005
    Surface Mount
  • Speed
    Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
  • Technology
    Schottky
  • Capacitance @ Vr, F
    100pF @ 0V, 1MHz
  • Current - Average Rectified (Io)
    500mA
  • Supplier Device Package
    1005
  • Operating Temperature - Junction
    -40°C ~ 125°C
  • Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
    20 V
  • Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
    550 mV @ 1 A
  • Current - Reverse Leakage @ Vr
    100 µA @ 20 V