CD1005-T12C
Part number:
CD1005-T12C
CLASSIFICATION:
manufacturer:
describe:
TVS DIODE 12VWM 25VC 1005
    Surface Mount
  • Type
    Zener
  • Operating Temperature
    -40°C ~ 125°C (TJ)
  • Applications
    General Purpose
  • Capacitance @ Frequency
    12pF @ 1MHz
  • Current - Peak Pulse (10/1000µs)
    1A (8/20µs)
  • Voltage - Reverse Standoff (Typ)
    12V (Max)
  • Supplier Device Package
    1005
  • Bidirectional Channels
    1
  • Voltage - Breakdown (Min)
    13V
  • Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
    25V