CD1005-Z10
Part number:
CD1005-Z10
manufacturer:
describe:
DIODE ZENER 10V 200MW 1005
specifications
  • Tolerance
    ±5%
    Surface Mount
  • Operating Temperature
    -55°C ~ 125°C
  • Voltage - Zener (Nom) (Vz)
    10 V
  • Impedance (Max) (Zzt)
    15 Ohms
  • Supplier Device Package
    1005
  • Power - Max
    200 mW
  • Current - Reverse Leakage @ Vr
    100 nA @ 7.5 V