CD1005-Z8V2
Part number:
CD1005-Z8V2
manufacturer:
describe:
DIODE ZENER 8.2V 200MW 1005
specifications
  • Tolerance
    ±5%
  • Operating Temperature
    -55°C ~ 125°C
  • Voltage - Zener (Nom) (Vz)
    8.2 V
  • Impedance (Max) (Zzt)
    7 Ohms
  • Supplier Device Package
    1005
  • Power - Max
    200 mW
  • Current - Reverse Leakage @ Vr
    100 nA @ 6 V