CD1408-F1200
Part number:
CD1408-F1200
manufacturer:
describe:
DIODE GEN PURP 200V 1A 1408
price
1
specifications
  • Package / Case
    Chip, Concave Terminals
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Speed
    Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
  • Reverse Recovery Time (trr)
    300 ns
  • Technology
    Standard
  • Capacitance @ Vr, F
    15pF @ 4V, 1MHz
  • Current - Average Rectified (Io)
    1A
  • Supplier Device Package
    1408
  • Operating Temperature - Junction
    -65°C ~ 175°C
  • Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
    200 V
  • Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
    1.3 V @ 1 A
  • Current - Reverse Leakage @ Vr
    5 µA @ 200 V