CD1408-FF1400
Part number:
CD1408-FF1400
manufacturer:
describe:
DIODE GEN PURP 400V 1A 1408
price
1
  • Speed
    Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
  • Reverse Recovery Time (trr)
    50 ns
  • Capacitance @ Vr, F
    10pF @ 4V, 1MHz
  • Current - Average Rectified (Io)
    1A
  • Operating Temperature - Junction
    -65°C ~ 175°C
  • Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
    400 V
  • Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
    1.7 V @ 1 A
  • Current - Reverse Leakage @ Vr
    5 µA @ 400 V