CD1408-R1400
Part number:
CD1408-R1400
manufacturer:
describe:
DIODE GEN PURP 400V 1A 1408
currency:
RFQ Add to RFQ list
inventory 1600
Please send an inquiry form, we will reply immediately
Quick inquiry
  • Speed
    Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io)
  • Reverse Recovery Time (trr)
    3 µs
  • Capacitance @ Vr, F
    12pF @ 4V, 1MHz
  • Current - Average Rectified (Io)
    1A
  • Operating Temperature - Junction
    -65°C ~ 175°C
  • Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
    400 V
  • Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
    1 V @ 1 A
  • Current - Reverse Leakage @ Vr
    1 µA @ 400 V