CD214A-B1100LF
Part number:
CD214A-B1100LF
manufacturer:
describe:
DIODE SCHOTTKY 100V 1A DO214AC
currency:
RFQ Add to RFQ list
inventory 1600
Please send an inquiry form, we will reply immediately
Quick inquiry
specifications
  • Package / Case
    DO-214AC, SMA
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Speed
    Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
  • Technology
    Schottky
  • Capacitance @ Vr, F
    30pF @ 4V, 1MHz
  • Current - Average Rectified (Io)
    1A
  • Supplier Device Package
    DO-214AC (SMA)
  • Operating Temperature - Junction
    -55°C ~ 125°C
  • Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
    100 V
  • Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
    790 mV @ 1 A
  • Current - Reverse Leakage @ Vr
    500 µA @ 100 V