CD214A-F1150
Part number:
CD214A-F1150
manufacturer:
describe:
DIODE GEN PURP 150V 1A DO214AC
currency:
RFQ Add to RFQ list
inventory 1600
Please send an inquiry form, we will reply immediately
Quick inquiry
specifications
  • Package / Case
    DO-214AC, SMA
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Speed
    Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
  • Reverse Recovery Time (trr)
    25 ns
  • Technology
    Standard
  • Capacitance @ Vr, F
    10pF @ 4V, 1MHz
  • Current - Average Rectified (Io)
    1A
  • Supplier Device Package
    DO-214AC (SMA)
  • Operating Temperature - Junction
    -55°C ~ 150°C
  • Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
    150 V
  • Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
    950 mV @ 1 A
  • Current - Reverse Leakage @ Vr
    5 µA @ 150 V