CD214A-R11600
Part number:
CD214A-R11600
manufacturer:
describe:
DIODE GEN PURP 1.6KV 1A DO214AC
    Surface Mount
  • Speed
    Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io)
  • Technology
    Standard
  • Capacitance @ Vr, F
    12pF @ 4V, 1MHz
  • Current - Average Rectified (Io)
    1A
  • Supplier Device Package
    DO-214AC (SMA)
  • Operating Temperature - Junction
    -65°C ~ 175°C
  • Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
    1600 V
  • Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
    1.25 V @ 1 A
  • Current - Reverse Leakage @ Vr
    5 µA @ 1600 V