CD214A-T16ALF
Part number:
CD214A-T16ALF
CLASSIFICATION:
manufacturer:
describe:
TVS DIODE 16VWM 26VC SMA
    Surface Mount
  • Type
    Zener
  • Operating Temperature
    -55°C ~ 150°C (TJ)
  • Applications
    General Purpose
  • Current - Peak Pulse (10/1000µs)
    15.3A
  • Voltage - Reverse Standoff (Typ)
    16V
  • Supplier Device Package
    DO-214AC (SMA)
  • Unidirectional Channels
    1
  • Voltage - Breakdown (Min)
    17.8V
  • Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
    26V
  • Power - Peak Pulse
    400W