CD214A-T8.5ALF
Part number:
CD214A-T8.5ALF
CLASSIFICATION:
manufacturer:
describe:
TVS DIODE 8.5VWM 14.4VC SMA
  • Package / Case
    DO-214AC, SMA
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Type
    Zener
  • Operating Temperature
    -55°C ~ 150°C (TJ)
  • Applications
    General Purpose
  • Current - Peak Pulse (10/1000µs)
    27.7A
  • Voltage - Reverse Standoff (Typ)
    8.5V
  • Supplier Device Package
    DO-214AC (SMA)
  • Unidirectional Channels
    1
  • Voltage - Breakdown (Min)
    9.44V
  • Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
    14.4V
  • Power - Peak Pulse
    400W