CD214C-R31000
Part number:
CD214C-R31000
manufacturer:
describe:
DIODE GEN PURP 1KV 3A SMC
  • Package / Case
    DO-214AB, SMC
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Speed
    Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io)
  • Technology
    Standard
  • Capacitance @ Vr, F
    40pF @ 4V, 1MHz
  • Current - Average Rectified (Io)
    3A
  • Supplier Device Package
    SMC (DO-214AB)
  • Operating Temperature - Junction
    -65°C ~ 175°C
  • Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
    1000 V
  • Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
    1.15 V @ 3 A
  • Current - Reverse Leakage @ Vr
    10 µA @ 1000 V