CD214C-T15CALF
Part number:
CD214C-T15CALF
CLASSIFICATION:
manufacturer:
describe:
TVS DIODE 15VWM 24.4VC SMC
currency:
RFQ Add to RFQ list
inventory 1600
Please send an inquiry form, we will reply immediately
Quick inquiry
specifications
  • Package / Case
    DO-214AB, SMC
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Type
    Zener
  • Operating Temperature
    -55°C ~ 150°C (TJ)
  • Applications
    General Purpose
  • Current - Peak Pulse (10/1000µs)
    61.5A
  • Voltage - Reverse Standoff (Typ)
    15V
  • Supplier Device Package
    SMC (DO-214AB)
  • Bidirectional Channels
    1
  • Voltage - Breakdown (Min)
    16.7V
  • Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
    24.4V
  • Power - Peak Pulse
    1500W (1.5kW)