CD214C-T160CALF
Part number:
CD214C-T160CALF
describe:
TVS DIODE 160VWM 259VC SMC
  • Operating Temperature
    -55°C ~ 150°C (TJ)
  • Current - Peak Pulse (10/1000µs)
    5.8A
  • Voltage - Reverse Standoff (Typ)
    160V
  • Supplier Device Package
    SMC (DO-214AB)
  • Bidirectional Channels
    1
  • Voltage - Breakdown (Min)
    178V
  • Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
    259V
  • Power - Peak Pulse
    1500W (1.5kW)