CD214C-T8.5CALF
Part number:
CD214C-T8.5CALF
describe:
TVS DIODE 8.5VWM 14.4VC SMC
  • Operating Temperature
    -55°C ~ 150°C (TJ)
  • Current - Peak Pulse (10/1000µs)
    104.2A
  • Voltage - Reverse Standoff (Typ)
    8.5V
  • Supplier Device Package
    SMC (DO-214AB)
  • Bidirectional Channels
    1
  • Voltage - Breakdown (Min)
    9.44V
  • Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
    14.4V
  • Power - Peak Pulse
    1500W (1.5kW)