CD2320-B1400
Part number:
CD2320-B1400
manufacturer:
describe:
BRIDGE RECT 1PHASE 400V 1A 2320
currency:
RFQ Add to RFQ list
inventory 1600
Please send an inquiry form, we will reply immediately
Quick inquiry
specifications
  • Package / Case
    Chip, Concave Terminals
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Diode Type
    Single Phase
  • Operating Temperature
    -55°C ~ 175°C (TJ)
  • Technology
    Schottky
  • Supplier Device Package
    2320
  • Voltage - Peak Reverse (Max)
    400 V
  • Current - Average Rectified (Io)
    1 A
  • Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
    1 V @ 1 A
  • Current - Reverse Leakage @ Vr
    5 µA @ 400 V