CDNBS04-B08800
Part number:
CDNBS04-B08800
manufacturer:
describe:
BRIDGE RECT 1P 800V 800MA NBS04
currency:
RFQ Add to RFQ list
inventory 1600
Please send an inquiry form, we will reply immediately
Quick inquiry
specifications
  • Package / Case
    4-SMD, Gull Wing
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Diode Type
    Single Phase
  • Operating Temperature
    -55°C ~ 150°C (TJ)
  • Technology
    Standard
  • Supplier Device Package
    NBS04
  • Voltage - Peak Reverse (Max)
    800 V
  • Current - Average Rectified (Io)
    800 mA
  • Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
    1.15 V @ 400 mA
  • Current - Reverse Leakage @ Vr
    5 µA @ 800 V