CDNBS16-T12C
Part number:
CDNBS16-T12C
CLASSIFICATION:
manufacturer:
describe:
TVS DIODE 12VWM 33VC 16SOIC
price
1
specifications
  • Package / Case
    16-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Type
    Zener
  • Operating Temperature
    -55°C ~ 150°C (TJ)
  • Applications
    General Purpose
  • Capacitance @ Frequency
    15pF @ 1MHz
  • Current - Peak Pulse (10/1000µs)
    21A (8/20µs)
  • Voltage - Reverse Standoff (Typ)
    12V
  • Supplier Device Package
    16-SOIC
  • Bidirectional Channels
    8
  • Voltage - Breakdown (Min)
    13.3V
  • Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
    33V
  • Power - Peak Pulse
    500W