CDSOT236-T24C
Part number:
CDSOT236-T24C
CLASSIFICATION:
manufacturer:
describe:
TVS DIODE 24VWM 58.3VC SOT23-6
currency:
RFQ Add to RFQ list
inventory 1600
Please send an inquiry form, we will reply immediately
Quick inquiry
specifications
  • Package / Case
    SOT-23-6
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Type
    Zener
  • Operating Temperature
    -55°C ~ 150°C (TJ)
  • Applications
    General Purpose
  • Current - Peak Pulse (10/1000µs)
    6A (8/20µs)
  • Voltage - Reverse Standoff (Typ)
    24V
  • Supplier Device Package
    SOT-23-6
  • Bidirectional Channels
    5
  • Voltage - Breakdown (Min)
    26.7V
  • Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
    58.3V
  • Power - Peak Pulse
    350W