CM150DX-24S
Part number:
CM150DX-24S
manufacturer:
describe:
IGBT MOD 1200V 150A 1150W
package:
ROHS status:
None
currency:
RFQ Add to RFQ list
inventory 1600
Please send an inquiry form, we will reply immediately
Quick inquiry
  • Configuration
    Half Bridge
  • Operating Temperature
    -40°C ~ 150°C (TJ)
  • Vce(on) (Max) @ Vge, Ic
    2.25V @ 15V, 150A
  • NTC Thermistor
    Yes
  • Current - Collector (Ic) (Max)
    150 A
  • Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max)
    1200 V
  • Power - Max
    1150 W
  • Current - Collector Cutoff (Max)
    1 mA
  • Input Capacitance (Cies) @ Vce
    15 nF @ 10 V