CU10Y10R5BAT2A
Part number:
CU10Y10R5BAT2A
CLASSIFICATION:
manufacturer:
describe:
CAP CER 0.5PF 16V C0G/NP0 01005
price
1
specifications
  • Tolerance
    ±0.1pF
  • Features
    Ultra Low ESR
  • Voltage - Rated
    16V
  • Package / Case
    01005 (0402 Metric)
  • Temperature Coefficient
    C0G, NP0
  • Size / Dimension
    0.016" L x 0.008" W (0.40mm x 0.20mm)
  • Mounting Type
    Surface Mount, MLCC
  • Operating Temperature
    -55°C ~ 125°C
  • Applications
    RF, Microwave, High Frequency
  • Thickness (Max)
    0.009" (0.22mm)
  • Capacitance
    0.5 pF